23948sdkhjf

Trump backar när det gäller handelstullarna: ”Inte seriöst“

Handelstullarna på paus, men vad innebär det för EU? Trump ritar om kartan igen och regeringen försöker få grepp om vad det innebär för Sverige.

USA-börserna rusar kraftigt uppåt på onsdagskvällen efter att president Donald Trump meddelat att han pausar de ömsesidiga tullarna i 90 dagar för länder som inte infört svarstullar. Samtidigt höjs tullarna för Kina till 125 procent, från tidigare 104 procent.

”Baserat på den brist på respekt som Kina har visat världens marknader höjer jag härmed den tull som Amerikas förenta stater tar ut av Kina till 125 %, med omedelbar verkan”, skriver Trump på Truth Social.

”Förhoppningsvis, någon gång i den närmaste framtiden, kommer Kina att inse att dagarna av att utnyttja USA och andra länder inte längre är hållbara eller acceptabla”, fortsätter han.

Trump uppger i samma inlägg att mer än 75 länder har ringt företrädare för USA för att förhandla om en lösning på de frågor som diskuteras i fråga om handel, handelshinder, tullar, valutamanipulation, och icke-monetära tullar. Dessa länder får därmed en tidsfrist för att fortsätta förhandla.

”Jag har godkänt en 90-dagars PAUS och avsevärt sänkt de ömsesidiga tullarna under den här perioden till 10 procent. De börjar gälla omedelbart”, skriver han.

Vita huset förtydligar att Trumps tillkännagivande om en ”tullpaus” innebär att nivån kommer att sänkas till en allmän tariff på 10 procent under den tiden, medan förhandlingar pågår. Det gäller dock inte Kina som alltså får se tullarna stiga till hela 125 procent.

Finansminister Scott Bessent säger att beslutet om en 90 dagars paus drevs av president Trumps ”strategi”. Marknaderna förstod inte att Trumps första besked om tullar var på en ”maximal nivå”, säger Bessent.

Det är än så länge oklart hur EU kommer att påverkas. Under onsdagen godkände EU tullar mot amerikanska varor, men det sker som ett svar på de tullar på 25 procent som Donald Trump införde på stål och aluminium förra månaden. Något beslut om svarstullar på de ömsesidiga tullarna har EU inte tagit.

”Vi välkomnar såklart alla besked om lägre tullar och öppenhet för förhandling. Regeringen analyserar just nu vad det är för besked man faktiskt gett. Innan vi kan dra några slutsatser för Sveriges del behöver vi få bekräftat att pausen gäller även EU”, skriver utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) i en kommentar till Di.

Han skriver även:

”Det här sättet att bedriva handelspolitik på är inte seriöst. Miljontals människor runtom i världen har jobb som hänger på handel.”

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079