Nu elektrifieras skogsindustrin: ”Ett storskaligt skifte”

Stora Enso, LBC Frakt och Scania visar nu upp fem fordon som tillsammans kommer kunna minska koldioxidutsläppen för skogsindustrin i Värmland med drygt 1000 ton koldioxid årligen. Fordonen har alla olika uppdrag att lösa inom skogsindustrin, för att på så sätt kunna komma närmare att elektrifiera hela industrins behov av inrikes transporter.
De fem elektrifierade transportfordon som nu rullar ut i området kring Skoghalls bruk kommer att visa att den bredare omställningen är möjlig samt ta energieffektiviseringen till ytterligare en nivå som tidigare inte varit möjlig med elektrifierade tunga fordon. Arbetet görs inom ramen för det så kallade Tree-projektet.
Det handlar om två fordon för flistransporter, ett skyttelfordon för transporter av kartongrullar mellan bruk och terminal och en eldriven lastbil för att hantera restprodukter. Dessutom testas två elektriska timmerlastbilar med egen kran. Det blir de första elektriska timmerbilarna i Värmland och ska transportera rundvirke med utmanande förutsättningar från skogsbilvägarna till de värmländska skogsindustrierna. Stora Ensos bruk i Skoghall kommer att fungera som ett nav i logistiken för samtliga bilar.
– Tree är en systemdemonstration som ska visa att ett storskaligt skifte från diesel till el är möjligt och hur det påverkar arbetssätt, ruttplanering och affärsmodeller, berättar Anna Pernestål, från Skogforsk som koordinerar insatserna i projektet, i en kommentar.
Hypotesen är att om det fungerar i skogsbranschens komplexa miljö fungerar det också i de flesta andra branscher.
En viktig del i att minska utsläppen från godstransporter är att kunna lasta så mycket som möjligt på varje transport. Därför är den nya 94-tonslastbilen för flis intressant. Den har utrymme att ta med sig 36 procent mer last än en vanlig lastbil. Bilen kommer att köra flistransporter i området runt Skoghall.
– Det här är ett världsunikt fordon som utmanar och effektiviserar lastbilstransporterna till en ny nivå som tidigare inte funnits i den elektrifierade lastbilsflottan. Att hitta fossilfria transportlösningar för skogsindustrins godstransporter gör att det finns en stor potential till utsläppsminskningar och minskad miljöpåverkan, berättar Jörgen Olofsson, utvecklingschef transport på Stora Enso Skog.