USA-kaos oroar industrin
Rapporten från Sveriges Ingenjörer som offentliggjordes idag tyder på en viss ljusning i företagens ekonomi framöver. Men det finns en oro över ett politiskt misslyckande i USA kring sjukvårdsförsäkringsreformen och skuldsättningen hos amerikanska staten.
- Vi ser en försiktig ljusning för världen under 2014 - men endast med små, små steg, säger Alexander Gusterman, förbundsekonom på Sveriges Ingenjörer.
I rapporten förväntas en något högre tillväxt, drygt 1 procent för 2013 och på 2,5 procent för 2014.
Kina hanterar sina utmaningar väl medan tillväxten i övriga BRIC-länder (Brasilien, Indien, Ryssland) har avtagit. Europa, som tar emot 70 procent av svensk export, går kräftgång, medan USA och ett politiskt misslyckande kring det amerikanska skuldtaket och landets sjukvårdsförsäkringsreform, oroar.
Oron är befogad. Både Kina och Japan, de två största långivarna till USA, meddelade i varsin kommuniké i morse lokal tid, att värdet på dessa lån minskar om en uppgörelse inte nås.
Vad gäller rapporten från Sveriges Ingenjörer så anges de svenska löntagarna som motor för företagen genom deras ökade disponibla inkomst, i kombination med de låga räntorna.
Inhemsk konsumtion är däremot sämre lokomotiv än framtida exportframgångar för industrin.
Ladda ned rapporten här:
http://tinyurl.com/pntd84z