23948sdkhjf

Slipmassa prioriteras åter på Rottneros

God efterfrågan från kartongindustrin bidrar till att upprätthålla produktionen av slipmassa vid Rottneros Bruk. Planerna från våren 2012 att lägga ner sliplinjen är inte längre aktuella.
Rottneros bruks tillverkning av slipmassa, har fått en skjuts av den goda efterfrågan från kartongindustrin. Enligt Arctic Paper som numer äger bruket, har flera produkter av slipmassa utvecklats på bruket, vilket resulterat i god efterfrågan.

I maj 2012 meddelade förra ägaren Rottneros sin avsikt att överge slipmassatillverkningen och koncentrera produktionen på CTMP vid Rottneros bruk på grund av vikande efterfrågan från tryckpappersindustrin. Beslutet har reviderats av den nya ägaren och ett tiotal av de tidigare uppsagda, får behålla arbetet i och med att slipmassalinjen behålls.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078