23948sdkhjf

Krönika: Ökad konkurrenskraft för svensk industri stavas ”effektivisering”!

Vi står inför den världsomspännande utmaningen hur vi skall klara energiförsörjningen i framtiden. För Sverige är detta en kärnfråga och för svensk industri en fråga om överlevnad. Ökad konkurrenskraft för industrin stavas ”effektivisering!”
Skall vi klara konkurrensen från andra länder är effektivisering ett krav, skriver Bo Andersson, vd för konsultföretaget 3EEE i kommande nummer av Nordisk Papperstidning.

Just inom området ”energieffektivisering” finns utmärkta möjligheter att hålla nere kostnaderna, en möjlighet som dock fortfarande inte utnyttjas av många industrier.

Även om det skrivs spaltmeter om energieffektiviseringens möjligheter, PFE-programmet visar goda resultat och det finns energicheckar att söka på Energimyndigheten för att göra energianalyser, så går arbetet att effektivisera mycket långsamt, tyvärr. Här finns en guldgruva att ösa ur för den som vill minska utgifterna i sitt företag, och samtidigt ta ett stort miljöansvar, säger Bo Andersson.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078