23948sdkhjf

Förgasningsteknik ger billigt och bra biobränsle

Skogsavfall kan bli ett högkvalitativt biobränsle för mindre än en euro per liter. Det visar studier vid VTT Technical Research Centre i Finland.
Fallstudier vid VTT av fyra biobränslen som förgasats med hjälp av en trycksatt fluidiserad bädd, visar att biobränslen som bark och skogsavfall, skulle ge en energieffektivitet på 67 procent beroende på slutprodukt.

Forskarna bedömer att tekniken kan användas för att framställa flytande drivmedel till en kostnad av 58-78 euro per megawatt. Omräknat till bensin-ekvivalent skulle den beräknade produktionskostnaden vara 0,5-0,7 euro per liter. Priset på förnyelsebara lösningar skulle då vara i nivå med det nuvarande priset före skatt på fossila drivmedel och billigare än befintliga, importerade biodrivmedel.

Enligt VTT är tekniken klar att demonstreras i kommersiell skala. Däremot kräver den första vågen av dessa "banbrytande produktionsanläggningar", offentliga investeringar.

De bränslen som studerats av VTT var metanol, dimetyleter, DME, Fischer-Tropsch-vätskor och syntetisk bensin.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.057