Norske Skog Follum läggs ned i vår
2011-11-25 Follum papperbruk i Norge läggs ned permanent 31 mars 2012. Det är innebörden i ett förslag från Norske Skogs koncernledning till styrelsen.
Norske Skogs ledning har vid flera tillfällen i år framhållit att produktionskapaciteten måste övervägas. Den nu framlagda planen är resultatet av en lång process, som även innefattat fackliga förtroendevalda.
- Norske Skog säljer mindre papper än förr, eftersom många ersätter papper med elektroniska media. Då behöver vi dessvärre inte så många fabriker längre, säger Norske Skogs VD, Sven Ombudstvedt, i ett pressmeddelande.
- För de 356 anställda vid Follum bruk, beklagar vi detta starkt, och vi ska försöka bistå så gott vi kan i den kommande fasen, säger Ombudstvedt.
Norske Skog har undersökt möjligheterna till annan verksamhet i Follum, men inte hittat någon sådan lösning. Apropå uppgifterna nyligen om att Viken Skog vill köpa Follum bruk för att fortsätta pappersproduktionen, kommenterar Sven Ombudstvedt, att Norske Skog inte behöver fler konkurrenter och mer papper på marknaden.
- Fortsatt drift i Follum gör situationen mer vansklig för Skogn och Saugbrugs, påpekar han.
Follum har en kapacitet på 290 000 årston. /AA