Mindre kraftliner i Piteå
2011-11-17 Produktionen av kraftliner vid Smurfit-Kappa i Piteå blir i år avsevärt lägre än fjolårets 600 000 ton. Även SCA Munksunds bruk i Piteå känner av den svagare marknaden.
- Efterfrågan är svagare, men vi känner inte av något dramatiskt finanskristapp. Jag känner mig inte orolig, även om det sker en viss avmattning, säger Embertsén till Piteå-Tidningen.
För Smurfit-Kappas del är det inte enbart den svagare marknaden, som ligger bakom årets lägre produktionsvolym. Ett sex veckor långt stopp, då man installerade brukets nya sodapanna, sätter också sina spår i produktionssiffrorna. Den nya sodapannan rapporteras fungera mycket bra, och brukschefen, Reinhard Reiter, är inte oroad för framtiden. Några personalneddragningar är inte heller aktuella. /AA