23948sdkhjf

Kraftig ökning av kolförbränning

Användningen av kol i kraftvärmeverken ökade med 46 procent första halvåret i år jämfört med första halvåret 2012, enligt SCBs nya energistatistik.
Användningen av fossil gas ökade med 29 procent. Regeringen avskaffade koldioxidskatten helt för kraftvärme den 1 januari 2013. Till nyår kommer man även att sänka koldioxidskatten för värmeproduktion.

– De sänkta koldioxidskatterna i kraftvärme- och värmeverken öppnar dörren för mer kol och högre utsläpp av koldioxid. Kolet tränger undan förnybara biobränslen. Effekten förstärks av att kol idag är billigt och att utsläppsrätterna är nästan gratis. Alla faktorer samverkar för att gynna kolförbränning idag, konstaterar Gustav Melin, vd i Svebio, Svenska Bioenergiföreningen i ett pressmeddelande.

Priset på utsläppsrätterna är nu så låga att det bara kostar 4 öre per kg koldioxidutsläpp i jämförelse med den generella koldioxidskatten i Sverige på 1.08 kronor per kg CO2.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063