Fortum toppar klimatindex
Fortum har utsetts till bästa företaget i Norden i CDPs Nordic Disclosure Leadership Index som utvärderar företags prestationer inom klimatområdet och representerar över 700 internationell investerare.
CDP representerar 722 investerare med tillgångar om totalt cirka 87 biljoner USD. Investerarna använder denna ranking för att bedöma ett företags beredskap för förändrade marknadskrav och utsläppsregleringar.
En bra position i rankingen används av investerare som mått på hur bra ett företag är på att redovisa och rapportera sin klimatpåverkan. Den nordiska rapporten finns tillgänglig på www.cdproject.net
– Koldioxidutsläppen från företagets elproduktion har varit bland de lägsta i Europa i många år, säger Ulla Rehell, Vice President för Sustainability på Fortum, i ett pressmeddelande.
Ulla Rehell vill se att ambitionsnivåerna för framtidens energi- och klimatpolicys klargörs så snart som möjligt och att handeln med utsläppsrätter bör vara den enda styrmekanismen för att minska utsläppen av koldioxid.
Fortum skriver att man under 2013 utökat sin rapportering av utsläpp av växthusgaser som nu innefattar även utsläpp från köpta varor och tjänster – och de olika delarna av el och värmeproduktionens livscykler.
Fortum skulle hamnat i topp även i en global jämförelse men företagets börsvärde ligger under gränsen för att inkluderas i den jämförelsen och rankas därför endast i det nordiska indexet.