Ny Eddy current-teknik klarar ytbeläggningar
Skannermetoden kan upptäcka korrosionsskador och defekter i metalliska material även om ytan är täckt av ett 5 mm tjockt lager plast eller gummi. Nyligen testades 3000 m² stålbotten i en lagringstank hos Preemraff i Lysekil, på bara 40 timmar.
Att kontrollera 3000 m² tog 40 timmar och inspektionshastigheten är som mest 20-30 m/min beroende på bland annat förekomst av värmeslingor och svetsskarvar. Skannern klarar av godstjocklekar upp mot 35 mm och en ytbeläggning på mer än 5 mm under gynnsamma omständigheter.
Med den nya metoden kan materialtillståndet studeras i realtid.
- Signalerna kommer i en viss fas för ovan- respektive undersidan och skannern har en inbyggd avkodare som mäter längden på skanningen. Därför kan vi se skadans exakta läge i relation till skannen. Om en skada indikeras verifierar vi den med en tjockleksmätare, säger Johan Forster vid Inspecta.
Skadornas orientering och utsträckning kan bland annat underlätta vid identifiering av korrosionsorsaker.
- Det enda som är knepigt är att komma ända ut till manteln på grund av krökningsradien. Dödzonen minskar genom att skannerns handtag kan vridas, men ju mindre cisternen är, desto svårare är det att komma åt en zon om 10-40 mm vid väggen. Vi gör därför alltid manuell mätning av den kritiska zonen, säger Johan Forster.