Boliden stäms på 90 miljoner kronor
Boliden stäms på 90 miljoner kronor av drygt 700 arsenikförgiftade invånare i en by i norra Chile, skriver Dagens Nyheter.
Boliden, som tidigare har hävdat att de hade myndigheternas godkännande för exporten av gruvslam, ville på söndagen inte kommentera de aktuella stämningarna men hänvisade samtidigt till tidigare interna utredningar som visat att ansvaret inte låg på bolaget.
– Vi har inte fått någon stämning än. När vi får det måste vi först titta på den och bilda oss en uppfattning innan vi kan säga något, säger Marcela Sylvander, informationschef vid Boliden till Dagens Nyheter.
Hon konstaterar att sedan förhållandena i Arica kom till företagets kännedom första gången 1990, har företaget gjort flera interna utredningar om det som hänt.